بارقه ی امید از دولت تدبیر و امید

01 اسفند 1394

بالاخره پس از ماه­ها انتظار دولت، برنامه ­ها و سیاست­های انبساطی خود را در قالب بسته حمایتی اعلام نمود و در حال فراهم آوردن مقدمات اجرای آن می­باشد.
حدود دو هفته قبل، حجت‌الاسلام والمسلمین "حسن روحانی” رئیس جمهور کشورمان در گفت و گوی مستقیم تلویزیونی با مردم به تشریح سیاست‌ ها و برنامه‌ های جدید دولت برای احیای رونق اقتصادی پرداخت. دولت تدبیر و امید که از زمان روی کار آمدن کوشیده بود با مهار تورم افسار گسیخته دولت قبل برنامه های اقتصادی خود را تنظیم نماید، با اعلام این برنامه ­ها بارقه ای از امید را در دل فعالان اقتصادی روشن کرد.


رئیس جمهور در سخنان خود با اشاره به تحریم بی رحمانه بانک ها که برای اولین بار برای ایران در جامعه جهانی رقم خورد عنوان کرد: هم زمان کاهش شدید درآمدهای نفتی و همین طور عدم دسترسی به منابع فروش، کشور را با مشکلاتی روبرو کرد، وی به اینکه رشد اقتصادی در سال ۹۱ منفی ۶٫۸ بود و تورم بالای ۴۰ درصد اشاره نمود و تاکید کرد اولین کار لازم از طریق اقتصادمان این بود که به دنیا پیام دهیم و به آنها بفهمانیم با وجود فشار می توانیم اقتصاد کشورمان را سامان می­دهیم و هم چنین تورم را کاهش و از رکود خارج و آرامش را در بازار ایجاد کنیم .
رئیس جمهور با بیان اینکه توفیق دولت در طول سال های ۹۲ و ۹۳ کاهش تورم بود، تصریح کرد: دولت در سال ۹۲ اعلام کرده بود که کاهش تورم به حدود ۳۵ درصد خواهد بود که ۳۴٫۷ دهم درصد حاصل شد و هم چنین در سال ۹۳ اعلام کردیم تورم به ۲۵ درصد می رسد که در پایان سال ۹۳ به حدود ده درصد رسید و این روند ادامه دارد و مسیر ثابت دولت تدبیر و امید این خواهد بود و در سال های پیش رو نیز علی رغم مشکلات این مسیر را ادامه خواهیم داد در ادامه نیز اشاره نمود شهریور ماه سال جاری تورم نقطه به نقطه کاهش قابل توجهی داشت و به حدود ۱۱٫۷ درصد رسید.
ایشان با اشاره به اینکه در سال ۹۳ رشد اقتصادی سه درصدی را مشاهده کردیم، تصریح کرد: در این سال شاخص های اقتصاد کلان مانند تورم، رشد اقتصاد و ثبات بازار کنترل شد و در این سال علی رغم همه مشکلات، علائم مثبتی در زمینه اقتصاد به دنیا نشان دادیم که موجب کمک به ما در مذاکرات هسته ای نیز شد و آنها در اظهاراتشان اعتراف کردند که حربه اقتصادی دیگر کارساز نیست .
آنچه در ادامه و بیش از همه حائز اهمیت است این است که، حجت الاسلام روحانی با اشاره به بسته ضد رکود، راهکارها و برنامه های تدبیر شده را تشریح کردند که بارقه ای از امید در دل فعالان اقتصادی و بازار سرمایه بوجود آورد:
این بسته به طور خلاصه شامل محرک­های اقتصادی بود که بیشتر تحریک طرف تقاضای جامعه به خرید از کالاهای ایرانی و همچنین تزریق نقدینگی به بدنه اقتصاد، شامل بنگاههای اقتصادی را مد نظر داشت، که خلاصه ای از این برنامه ها شامل موارد زیر است:
1. کاهش ذخیره قانونی بانک­ها از 13% به حدود 10% که موجب آزاد شدن نقدینگی بانک های خوش حساب جهت وام دهی به بخش تولید میگردد
2. کاهش سود بانکی، چرا که متناسب با کاهش تورم، کاهش نیافته است (با توجه به تورم 15 درصدی کنونی)
3. کاهش سود تسهیلات بانک ها به بخش های تولیدی
4. دریافت تسهیلات بانک ها از یکدیگر با نرخ پایین تر
5. تحریک تقاضا، یعنی شرایطی به وجود آید که مشکلات مردم برای خرید از بین برود مانند اعطای وام های خرید کالاهای ایرانی
6. اختصاص ۷٫۵ هزار میلیارد تومان از طریق بودجه برای طرح‌های عمرانی زود بازده و همچنین ایجاد یارانه در برخی از بخش‌های تولیدی
7. اعطای مشوق از طرف بانک مرکزی به بانک‌های خوش حساب
8. تسویه با پیمانکاران با انتشار اوراق مشارکت و صکوک

حال با وجود گذشت یکی دو هفته ای از سخنرانی آقای رئیس جمهور، همه ارکان دولت با همکاری بانک مرکزی به تکاپو افتاده اند تا در اجرای هر چه سریعتر و بهتر این برنامه اقدام نمایند، چنانکه روز گذشته ولی الله سیف در جلسه ای با حضور مدیران عامل و مسئولان اعتبارات بانک ها جزئیات بانکی بسته اقتصادی دولت را تبیین نمود و سه محور کارت خرید کالای ایرانی، تسهیلات خرید خودرو و کالاهای واسطه ای را به عنوان برنامه های تعریف شده در این بسته برشمرد که میتواند موتور محرکی برای خروج از رکود قلمداد گردد.