نقدی بر راهبرد توسعه صنعتی

07 دی 1394
نقدی بر راهبرد توسعه صنعتی

خبر انتشار سند راهبردی صنعت، معدن و تجارت کشور برای افق 1404 یکی از تاثیر گذارترین اخبار راهبردی در این حوزه میباشد که در اواخر مرداد ماه سال جاری از سوی متولیان این حوزه منتشر شد .


در این سند که از منظر شاخص های اقتصادی کشور و جهان، به فرصتها و چالش های بخش صنعت و معدن و اهداف کمی آن پرداخته شده، صنایع محوری در راستای توسعه کشور تحت عنوان 7 صنعت استراتژیک ارائه شده که میتواند بیشترین نقش را در شاخص های منتخب از جمله ارزش افروده، اشتغال‌زایی، صادرات، سهم از بازار، مزیت نسبی و زنجیره تامین (به‌عنوان مواد اولیه یا کالاهای نهایی) و سطح دانش و فناوری داشته باشد. صنایع خودروسازی، فولاد، نساجی و پوشاک، سیمان، تایر و تیوپ، لوازم خانگی، کاشی و سرامیک صنایع استراتژیک سند توسعه می باشند، لیکن به نظر می رسد در معرفی صنایع مزبور برخی موارد بصورت دقیق مورد بررسی قرار نگرفته که میتواند آتیه سند راهبردی مورد نظر را با چالشهای فراوان روبرو کند.در این راستا در ادامه به بررسی چالشهای موجود و نقاط ضعف برخی از این صنایع و نیز پتانسیلهای موجود در دیگر صنایع ( که در سند به عنوان صنایع دارای اولویت دیده نمیشود) میپردازیم.
1. تکراری بودن: انتشار سند راهبردی جدید در حوزه صنعت، معدن و تجارت در حالی است که تدوین چنین سندی سابقه 15 ساله دارد؛ هرچند هیچ‌یک از اسناد تنظیم شده تاکنون به صورت کامل اجرایی نشده است. مسوولیت تدوین نخستین سند راهبردی در زمستان سال 1379 به سفارش وزیر وقت به «مسعود نیلی»، اقتصاددان و استاد دانشگاه سپرده شد و در مرداد ماه سال 1380 کار تدوین آن آغاز و در نهایت در بهار سال 1382 رونمایی شد، اما این استراتژی یا راهبرد صنعتی دو سال بعد از رونمایی و با آغاز به کار دولت نهم هرگز اجرایی نشد. در دولت دهم و بعد از ادغام دو وزارتخانه «صنایع و معادن» و «بازرگانی» بار دیگر مسوولان به فکر تدوین برنامه راهبردی افتادند که «تولید» و «تجارت» را توامان دربرگیرد. برنامه‌ای که تدوین آن در وزارت «صنعت، معدن و تجارت» کلید خورد و در اوایل سال 92 تحت عنوان «برنامه راهبردی صنعت، معدن و تجارت» رونمایی شد، اما این سند نیز به جز آرشیو وزارت صنعت، معدن و تجارت راه به جایی نبرد. سرانجام این وزارتخانه نیمه شهریور ماه سال گذشته پیش‌نویس برنامه راهبردی صنعت، معدن و تجارت را ارائه کرد و در انتهای مرداد ماه برنامه راهبردی این وزارتخانه، به طور رسمی منتشر شد . در این خصوص به نظر میرسد با توجه به دوره های 4 ساله ریاست جمهوری وزارت صنعت، معدن و تجارت بایستی طرح هایی را برای اجرا برگزیند که بتواند در دوره مذکور اجرایی کند.
2. عدم نگاه کیفی: بهبود جایگاه با تکیه بر افزایش کمی تولید بر روی کاغذ زیبا ولی در عمل اجرای صحیح آن غیرقابل اتکا به نظر می رسد.سالهاست که نگاه آرمان گرایانه و آن هم تنها با تکیه بر کمیت تولیدات صنعتی در برنامه ها و استراتژی های نهاد های وابسته به دولت دیده می شود. اگرچه کمیت تولید در راهبردهای توسعه نقشی انکارناپذیر دارد، لیکن به خودی خود دارای اثربخشی نیست. نگاهی به سند ارائه شده نشان می دهد عمده توجه آن به افزایش کمی و عدم توجه به کیفیت تولید است. موردی که در سالهای گذشته نیز توسط دولتمردان مورد توجه بوده و متاسفانه توفیقی در عمل نداشته است. برای مثال در صنایعی مانند خودرو، نساجی و لوازم خانگی اجناس ملی در درجه اول نیاز به ارتقای سطح کیفی دارند. لیکن در سند مورد بحث موارد زیر به عنوان هدف بیان شده است.

· صنعت خودرو: دستیابی به جایگاه نخست صنعت خودروی منطقه، رتبه پنجم آسیا و رتبه یازدهم در جهان با تولید سه میلیون خودوری سبک (سواری و وانت) و برای تجاری (اتوبوس، مینی‌بوس و کامیون) نیز رسیدن به تولید 120 هزار دستگاه تا سال 1404

· صنعت نساجی و پوشاک: دستیابی به جایگاه سوم در منطقه و رسیدن به رتبه پنجاهم جهان

· لوازم خانگی: حفظ جایگاه دوم منطقه، با تولید سالانه 16 میلیون دستگاه و صادرات 3 میلیارد دلار


3. عدم هماهمنگی با سند ابلاغی برنامه ششم توسعه: سیاست های کلی برنامه ششم در تیر ماه سال جاری توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد که در این بین بیشترین سهم را امور اقتصادی به خود اختصاص داده است. بسیاری از مفاد ابلاغی در بخش اقتصادی سند ابلاغی مرتبط با توسعه اقتصادی در صنایع و بهبود شاخصه های بازرگانی می باشد. با این وجود بررسی سند راهبردی توسعه صنعتی نشان می دهد، مفاد مهمی از سند ابلاغی برنامه ششم بشرح زیر از همان ابتدا مورد توجه قرار داده نشده است:
· افزايش سهم انرژي‌هاي تجديدپذير و نوين و گسترش نيروگاه‌هاي پراكنده و كوچك‌مقياس،

· افزايش ارزش‌افزوده از طريق تكميل زنجيره‌ي ارزش صنعت نفت و گاز و توسعه‌ي توليد كالاهاي داراي بازدهي بهينه (بر اساس شاخص شدت مصرف انرژي)،

· تدوين و اجراي سند جامع و نقشه‌ي راه تحول نظام استانداردسازي كشور و مديريت كيفيت،

· اولویت بخشی به انواع سیستم های حمل و نقل،

· دانش‌بنيان نمودن شيوه‌ي توليد و محصولات صنعتي و خدمات وابسته به آن،

· نشان‌سازي تجاري و تقويت حضور در بازارهاي منطقه و جهان،

· اولويت دادن به حوزه‌هاي راهبردي صنعتي (از قبيل صنايع نفت، گاز، پتروشيمي، حمل‌ونقل، مواد پيشرفته، ساختمان، فناوري اطلاعات و ارتباطات، هوافضا، دريا، آب و كشاورزي) و

· افزايش ضريب نفوذ فناوري‌هاي پيشرفته در آنها و نیز اولويت دادن به تأمين مواد مورد نياز صنايع داخلي كشور با تأكيد بر تكميل ظرفيت زنجيره‌ي ارزش‌افزوده‌ي مواد معدني

به نظر می رسد این عدم هماهنگی، اعتبار و ارزش سند راهبردی توسعه صنعتی را به شدت کاهش دهد و آن را به یک طرح غیر قابل اجرا در سطح ملی تقلیل دهد.

4. عدم پیش بینی نقش اقتصاد مقاومتی: اقتصاد مقاومتی به معنی تشخیص حوزه‌های فشار و متعاقباً تلاش برای کنترل و بی‌اثر کردن آن تاثیرها و در شرایط آرمانی تبدیل چنین فشارهایی به فرصت است همچنین برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید وابستگی‌های خارجی کاهش یافته و بر تولید داخلی کشور و تلاش برای خوداتکایی تاکید گردد . موردی که در سطح راهبردهای موجود در سند ابلاغی برنامه ششم نیز به چشم می خورد. در این میان جایگاه سرمایه انسانی و خلق زنجیره ارزش اساسی قلمداد میشود
· سرمایه انسانی: به نظر می رسد کیفی سازی محصولات جهت کاهش واردات از خارج از کشور و استفاده از ظرفیت های نیروی انسانی متخصص در کشور می تواند در بهبود وضعیت اقتصادی و کمک به توسعه نقشی اساسی ایفا نماید. با استفاده از پتانسیل عظیم نیروی انسانی می توان وابستگی اقتصاد کشور به درآمد نفتی را کاهش داد. در حال حاضر توسعه صنعتی و تجاری کشورها بستگی به منابع انسانی دارد و تا زمانی‌که منابع انسانی خوب و با سطح دانش و تجربه بالا وجود نداشته باشد، رشد و توسعه سریع و جهشی برای هیچ رشته صنعتی یا تجاری امکانپذیر نیست.

درحال حاضر ارزش‌افزوده‌ای که منابع انسانی در کشورهای توسعه‌یافته ایجاد می‌کند، بین۶۵ تا ۸۰ درصد را شامل می‌شود و این‌گونه نیست که منابع انسانی، منابع طبیعی را استخراج کرده و به فروش برساند و آنها در فرآوری و افزایش ارزش‌افزوده نقشی نداشته باشند. این درحالی است که هم اکنون، این عدد در کشور ما حدود ۵۰ ‌درصد است و باقی آن به منابع فیزیکی، شهرک‌ها‌، کارخانه‌ها و ماشین‌آلات وابسته است. این روند نشان می‌دهد، سرمایه انسانی ما دست‌کم ۲۰ ‌درصد با استاندارد کشورهای توسعه‌یافته فاصله دارد. تجربه نشان داده زمانی که متکی به منابع فیزیکی هستیم، ارزش افزوده کمتری به دست می‌آید و باید انرژی و مواد اولیه بیشتری مصرف شود تا به ایده‌آل‌ها برسیم، اما زمانی که منابع انسانی توانمندی در اختیار داشته دو برابر معمول، ارزش‌افزوده داریم که نشان دهنده نقش نیروی انسانی به مراتب بالاتر است. بنابراین در چنین شرایطی باید نسبت اتکای تولید ناخالص داخلی به منابع انسانی را از ۵۰ ‌درصد فعلی به بالای ۸۰ درصد ارتقا دهیم؛ در این صورت می توان منابع انسانی قوی در اختیار داشت. آمار منتشر شده از سوی برنامه توسعه سازمان ملل متحد نشان می‌دهد، که سهم نیروی انسانی در ثروت کشورها، در ژاپن ۸۰، آلمان و اسپانیا ۷۸ و ترکیه ۷۲ درصد است.

در دهه‌های اخیر به‌ منابع‌ انسانی‌ به‌‌عنوان‌ عنصری‌ هوشمند توجه‌ شده‌،‌ که‌ با مهارت‌ و خلاقیت‌ خود نقش‌ اساسی‌ در سیستم‌ ایفا می‌کند، ‌نیروی‌ انسانی‌ کارآمد در یک‌ کشور جزء سرمایه‌های‌ ارزشمند آن کشور به‌شمار می‌آید. اساساً سرمایه دانش از سرمایه تولید بسیار مهم‌تر است، کشورهای‌ درحال‌ توسعه‌ از سرمایه‌ انسانی بیش از سرمایه فیزیکی بهره‌ دارند. بر اساس آمار سرمایه انسانی نقش اول ثروت‌‌آفرینی در کشورهای توسعه یافته را ۶۷ درصد به خود اختصاص داده‌ است، درحالی که سهم منابع طبیعی و فیزیکی صرفاً ۳۳ درصد است. با توجه به حجم عظیم نیروی انسانی جوان و تحصیل کرده و بدون شغل در کشور، بدیهی است که هر برنامه پیشرو بایستی با رویکرد بکارگیری قشر یاد شده تنظیم و عملیاتی گردد. تا ضمن تبدیل این معضل اجتماعی و بیکاری به فرصت خلق ارزش ، نسبت به توسعه بهره وری سایر عوامل تولید نیز از این طریق مبادرت شود.

 

· خلق زنجیره ارزش: كشوري كه توان ایجاد ارزش افزوده و نیز رقابت پذيري بالا در حوزه محصولات و خدمات خود داشته باشد، ضمن رشد و توسعه بازار آن محصول، امكان رشد و رقابت پذير نمودن صنعت موردنظر را نيز فراهم مينمايد. به عبارت ديگر كشوري كه در تمام سطوح بنگاه، صنعت و ملي محصولات رقابت پذير توليد و ارائه نمايد علاوه بر به دست آوردن سهم مناسبي از بازار جهاني ميتواند به توسعه پايدار نيزدست يابد. يكي از مولفه هاي رسيدن به توسعه پايدار و افزايش سطح رقابت پذيري كشور، ايجاد و بهبود زنجيره ارزش محصولات و خدمات و به كارگيري آن درجهت اسناد بالادستي صنايع مختلف كشور است. بر اساس تحقیقات انجام شده، زنجيره ارزش يكي از 10 ابزار كليدي مديريت بوده و بر اساس مدل زنجيره ارزش «مايكل پورتر» شامل فعاليتهاي اصلي و حمايتي محصولات است. در اين راستا ميتوان گفت كه زنجيره ارزش به يك سلسله از فعاليتها و عملياتهاي يك صنعت گفته ميشود كه به طور پيوسته مانند زنجير به هم متصل بوده و به خلق ارزش منجر ميشود و به عبارت ديگر محصولات از عملياتهاي اين زنجيره عبور ميكنند و در هر عمليات، ارزشي به محصول نهايي افزوده ميشود. براي ايجاد ارزش ميتوان از طريق هزينه كمتر، بهبودكيفيت محصول، حذف هزينه هاي غيرضروري، بكارگيري تكنولوژي توليد محصول جديد، بكارگيري روشهاي جديد بازاريابي براي جلب مشتري و تركيبي از اين عوامل اقدام كرد. شركتها و صنايع براي خلق ارزش علاوه بر فعاليتهاي داخلي خود نيازمند محيط كسب و كار مناسب براي ايجاد ارزش افزوده محصولات و خدمات خود در سطح ملي و جهاني هستند. این مهم در صنایع منتخب و امکان ایجاد این فرآیند در داخل و تعاملات فیما بین در حداقل به نظر می رسد.

5. آلودگی های زیست محیطی: سالهاست که یکی از مشکلات اساسی در سطح ملی آلودگی های زیست محیطی می باشد . برخی از صنایع استراتژیک انتخاب شده توسط وزارت صنعت ، معدن و تجارت در این بخش دارای نقاط ضعف فراوان می باشند که از جمله آنها صنایع سیمان ، تایر، فولاد و خودرو می باشد. گازهاي متصاعد شده كه از احتراق سوخت‌هایی نظير نفت و زغال‌سنگ براي مشعل كوره حاصل مي‌شوند،عناصر سنگين موجود در مواد آهكي، رسي و همچنين سوخت‌هاي كوره كه در گازهاي كوره آزاد مي‌شوند و آزاد شدن يك سري مواد آلي و فلزات سمي از سوختن باطله‌هاي نفتي و ارگانيكي موجود در مواد اوليه ، مواردی هستند که تحت آلودگیهای زیست محیطی سیمان مطرح میباشند. موارد مذکور، تاثيرات چشمگير بر روي پوشش گياهي مناطق اطراف کارخانه های سیمان دارند که بایستی در صورت برنامه ریزی راه اندازی واحدهای جدید و نیز عملیات جاری واحدهای موجود مورد توجه قرار گیرد. در صنایع فولاد و تایر نیز پسماند ها و فاضلاب های صنعتی و گاز های سمی متصاعد شده از کارخانه ها مواردی هستند که بیشتر جلب توجه کرده و حتی به گفته مسئولین به بیماری های صعب العلاج در منطقه استقرار کارخانه ها نیز دامن زده است. در صنعت خودرو نیز عدم توجه به استانداردهای آلایندگی موجبات هوایی آلوده در شهر های بزرگ را باعث گردیده که به نظر می رسد بازرسی و نظارت فنی و دستیابی به تکنولوژی بالا تنها راه بهبود وضعیت فعلی می باشد

6. خشکسالی و کمبود آب: در حالی که کشور با خشکسالی شدید رو به رو شده است و بسیاری از شهرهای بزرگ کشور با مشکلات شدید کم آبی دست و پنجه نرم می کنند که کم آبی بخش صنعتی تمامی ابعاد اجتماعی را هم تحت الشعاع خود قرار داده است و حتی بحث واردات آب برای استان های هرمزگان، بوشهر و کرمان نیز در جریان است. درحال حاضر کارشناسان و مقامات وزارت صنعت، معدن و تجارت از تغییر استراتژی توسعه صنعتی کشور خبر می دهند. لیکن صنایع پیشروی مورد نظر در راهبرد توسعه صنعتی بعضا در این خصوص چالش های عمده ای را پیش رو دارند.
در حال حاضر بخشی از صنایع مهم و مادر کشور همچون ذوب آهن و فولاد اصفهان به دلیل بحران شدید آب با مشکل رو به رو شده اند. همچنین مسئولین استان های کم آب در حال حاضر عمده ترین مشکل مناطقشان را باتوجه به استقرار صنایع بزرگ مانند فولاد، ورق گالوانیزه، سیمان و پتروشیمی کمبود آب عنوان کرده اند..ازاینروست که در سال های اخیر سرمایه گذاران بخش خصوصی به دلیل کمبود آب در شهرک ها و نواحی صنعتی تمایل چندانی به سرمایه گذاری نشان نمی دهند .
ضروریست وزارت صنعت، معدن و تجارت باتوجه به وضعیت خشکسالی در کشور در استان های مختلف باید استراتژی مشخصی در دادن مجوز احداث کارخانه ها و صنایع جدید به خصوص صنایعی که نیازمند آب هستند داشته باشند .
در این راستا استراتژی مورد نظر برای صنایعی نظیر فولاد که نیازمند آب هستند مجوز احداث و راه اندازی تنها در بخش های جنوبی کشور و در حاشیه خلیج فارس و دریای عمان می تواند سودمند باشد . همچنین به نظر می رسد نظارت و راهبری اجرای درست طرحها متناسب با استراتژی های موجود که عمدتا پس از مدتی تغییر جهت پیدا می کند میتواند از مهمترین موضوعات قابل بحث باشد.
7. بررسی چندین صنعت چالش برانگیز: در میان صنایع استراتژیک موجود در سند راهبردی توسعه صنعتی، عنوان شدن نام چندین صنعت به دلیل برخی چالش ها و نیز عدم توفیق در عملکرد گذشته نقدهایی را متوجه سند راهبردی کرده است. به اعتقاد نگارنده دو صنعت که بیش از دیگر صنایع در این خصوص بایستی مورد نقد قرار گیرند صنایع خودرو و فولاد می باشند. در ادامه سعی بر این است که با نگاهی گذرا به بررسی چالش ها و نقاط ضعف ان دو صنعت بپردازیم.
· فولاد: صنعت فولاد در کشور بر اساس توليد آهن اسفنجي توسعه يافته، به عبارت ديگر همه شرکتها عمدتا از گاز طبيعي جهت احياي سنگ‌آهن استفاده مي‌كنند (به جز ذوب‌آهن اصفهان كه از زغالسنگ در فرآيندهاي توليدي بهره مي‌برد) از اینرو این شرکتها با چالش جدي آب روبه‌رو هستند و تمامي آنها به بازار داخلي خود به شدت وابسته‌اند .كارخانه‌هاي فولاد ايران در نزديكي منابع آب ساخته شده‌اند اما اين آب به تدريج كمتر و كمتر شده است. در حال حاضر يكي از مشكلات اين صنعت در ايران كاهش منابع آب است.

به‌طور كلي آب صنايع فولاد در کشورهای جنوب خليج فارس از طريق فرآيند نمك‌زدايي آب دريا تامين مي‌شود كه با توجه به هزينه پايين انرژي و قرار گرفتن در كنار دريا پر‌هزينه نيست. در آينده در صورتي كه كارخانه‌هاي ايراني بخواهند از آب دريا استفاده كنند (كه چندان هم دور از تصور نيست) علاوه‌بر هزينه نمك‌زدايي، هزينه انتقال اين آب به مناطق مصرف نيز به اين شركت‌ها تحميل مي‌شود.

یکی دیگر از نکاتی که بایستی در جهت توسعه صنعت فولاد مورد توجه قرار گیرد تولید محصولات صنعتی است . در حال حاضر بیشتر ظرفیت تولیدی فولاد به تولید محصولات ساختمانی اختصاص داده شده و سهم محصولات صنعتی ناچیز می باشد.


· خودرو: خودروسازی کشور سالهاست که با مشکلات عدیده ای روبروست. عدم وجود فناوری بالا، کیفیت نامناسب و قیمتهای بالا-نسبت به قیمت خودروها در سایر کشورها- از جمله مواردی است که حتی مردم عادی را نیز در زمره منتقدین این صنعت قرار داده است. لیکن در ابعاد دیگر اختصاص اعتبارات گسترده طی سالهای گذشته به این صنعت و انحصار بین دو مجموعه شبه دولتی ایران خودرو و سایپا از دیگر مواردیست که کفه نقاط منفی سرمایه گذاری فعلی بر این صنعت را بیش از پیش سنگین کرده است. بطوریکه در حال حاضر نیز بسیاری از شرکتهای زیرمجموعه این دو غول خودروسازی کشور از مشکلات مالی رنج می برند و به نظر می رسد تزریق دوباره منابع مالی نتیجه ای جز تکرار وضعیت موجود هدر رفت سایر فرصت های سرمایه گذاری نخواهد داشت.

این درحالیست که به لحاظ فنی نیز آلایندگی خودروهای داخلی بیش از مشابه خارجی آنهاست. به نظر می رسد رانت منابع موجود در این صنعت دلیل اصلی حمایت از آن می باشد هر چند دلایلی نظیر اشتغال بالا در این صنعت همواره از طرف طرفداران آن عنوان می شود. راهکارهایی که برای ادامه فعالیت خودروسازی در کشور وجود دارد عمدتا بر خصوصی سازی واقعی و کاهش تدریجی تعرفه واردات استوار است که می تواند این صنعت را در کشور در وضعیت رقابتی قرار دهد.
8. پیشنهاد صنایع دیگر: به نظر می رسد نام چندین صنعت که پتانسیل ایجاد ارزش افزوده بالا با توجه به شرایط اقتصادی و فرهنگی کشور را دارند از قلم افتاده است که برای مثال می توان صنایع دانش بنیان، صنایع آب و برق و نیروگاهی، صنایع وابسته به دامپروری و کشاورزی و نیز صنعت غذایی را نام برد. به زعم بسیاری از تحلیلگران، ضعف تکنولوژی عامل بسیاری از معضلات جاری می باشد که در سند راهبردی کمتر بدان پرداخته شده ، ولی در عمل رفع آن مطمئنا کمک شایانی به توسعه صنعتی و اقتصادی در کشور می نماید. از سوی دیگر صنایع غذایی نیز از معدود صنایع داخلی می باشد که با رشد خوبی همراه بوده و با حداقل رانت توانسته جایگاه مناسبی در سطح بین المللی برای کشور داشته باشد. کیفیت بالا و صادرات مناسب محصولات تولیدی در این صنعت مزیت رقابتی بالایی ایجاد نموده است. موردی که در سند راهبردی بدان پرداخته نشده است.
نتیجه گیری
در مجموع به نظر می رسد به جای تکرار اشتباهات گذشته بایستی به سمت بهبود وضعیت فعلی و نوآوری در حل مشکلات پیشین قدم برداشت. مقدم کردن کمیت بر کیفیت، سالهاست در کشور وجود داشته و شاید یکی از مجموعه دلایل عدم رشد و توسعه صنعتی در کشور بوده است. عدم توجه به وضعیت جاری کشور، بهره بردن از مزیت های نسبی اقتصاد نظیر نیروی انسانی کم هزینه و بیکار و گاها آموزش دیده، آمایش منطقه ای، ضرورت های تجاری ناشی از مسیر کریدری شمال - جنوب ،مشکلات کم آبی، بحران های زیست محیطی و توزیع رانت دولتی از مواردیست که در سند راهبردی بدان پرداخته نشده است. از سوی دیگر یکی از مهمترین مواردی که در چنین اسناد راهبردی بایستی بدان توجه شود انطباق و پیروی از اسناد بالادستی و راهبردهای نهادهای برنامه ریزی کشور می باشد. در این راستا مطابقت با رئوس برنامه ششم و نیز اصول اقتصاد مقاومتی نیز صورت نگرفته است. فلذا پیش بینی می شود سند پیش رو فاقد اثرگذاری خاصی در حوزه صنعت کشور باشد.
انتظار می رود مسئولین و تصمیم گیرندگان در بخش صنعت در طرح ها و برنامه های اتی در این حوزه به حل مشکلات ایجاد شده توسط صنایع، افزایش بهره وری و بهبود کیفیت پرداخته و از ایجاد رانت برای عده ای خاص – که متاسفانه در سالهای اخیر بشدت وجود داشته- و در بیشتر صنایع موجود در سند راهبردی پیش رو نیز وجود دارد جلوگیری نمایند. این مهم تنها با بهبود عملکرد دستگاههای نظارتی و افزایش شفافیت در فرآیند های اجرایی و عملیاتی در صنایع به همراه رشد فناوری در کشور رخ خواهد داد .